Betekintés a gyógyszerészet világába
Az őszi szünet előtt pár nappal 16 lovassys diák, többségében az Egész-ségedre honlap “munkatársai” egy tanulmányi kiránduláson vettek részt Budapesten. Első állomásunk a Richter Gedeon Gyógyszergyár volt, ahol megtekinthettünk egy kiállítást, amely az alapítót és gyár több mint 110 éves történetét mutatja be.
A kiállított dokumentumok gazdag forrásul szolgálnak a Richter évszázados tevékenységének megismeréséhez.
Különleges élmény volt látni, hogyan lett a Richter Gedeon gyógyszerész által 1901-ben megvásárolt Sas Patikából egy óriási iparvállalat! A múzeum vezetője rendkívül érdekesen mesélt az alapításról, az első kísérletekről, valamint a gyárat érintő nehézségekről, mint például a világháborúk előtti hadiüzemmé válás vagy a kollektivizálás. A gyár ezeket mind túlélte, és mára világvezető gyógyszergyárrá nőtte ki magát, főként a hormontartalmú gyógyszerek piacán.
Ezt követően a kémiai kutatólaborban lehetőségünk nyílt arra, hogy néhány, csupán egy robot és számítógép által vezérelt munkafolyamatot végignézhessünk. Lenyűgöző látvány volt, ahogy egy kar mindenféle emberi irányítás nélkül képes ilyen finom mozdulatokra. Eközben egy ott dolgozó fiatal biomérnök mesélt nekünk a gyógyszergyártás lépéseiről. Megtudhattuk, hogy mennyi idő és munka áll egy gyógyszer piacra kerülése mögött.
Utunk következő állomása a Semmelweis Egyetem Élettani Intézete volt, ahol megnézhettük a kutatólaboratóriumokat, s betekinthettünk a kutatóorvosok mindennapjaiba. Dr. Szalai Bence – volt lovassys diák – érdekes és számunkra is érthető előadást tartott jelenlegi munkájáról. Hasonló folyamatokról hallhattunk, mint a gyógyszergyárban, de kissé másfajta megközelítésből. Szerencsére pont akkor ért véget egy munkafolyamat, így “élesben” is láthattuk egy kísérlet végeredményét és kiértékelését is.
Diáktársaink nevében is köszönjük biológiatanárunknak, Dr. Szalainé Tóth Tünde tanárnőnek, megszervezte nekünk ezt a kirándulást, a Roche Magyarországnak pedig az anyagi hozzájárulást.
Írta: Nagy Anna 13/c. és Vathy Nóra 13/a.